15 sierpnia – Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin

Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin na Górę Chełmską odbyła się w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – 15 sierpnia. O godzinie 11:15  modlitwą różańcową  przy Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Mszy świętej odpustowej przewodniczył bp Edward Dajczak. W homilii ks. biskup mówił: świat zmienia znaczenie słów. Najbardziej sponiewieranym słowem jest „miłość”. Właśnie w kontekście przeinaczania i braku szacunku dla wartości ewangelicznych dotyczących miłości i rodziny, biskup podkreślił, jak ważne jest świadectwo życia chrześcijańskich rodzin. Dziś jedynie ono może być dla świata przekonującym znakiem. Ksiądz biskup mówił o tym, że „szkoła Maryi jest szkołą pięknego człowieczeństwa”, ukazał Maryję jako wzór pięknej i silnej Bogiem kobiety niosącej życie oraz wskazywał na to, czym jest prawdziwa pobożność maryjna: – Prawdziwa pobożność polega na tym, że my, jak Maryja, stajemy się ludźmi niosącymi słowo Boże do świata. Słowa wypowiadane są dzisiaj często lekceważone, również z powodu ich nadmiaru, ale słowa wypisane na naszym życiu będą nie do pominięcia.

W nawiązaniu do odczytanego fragmentu z Apokalipsy św. Jana o „Niewieście mającej urodzić” oraz Ewangelicznej sceny nawiedzenia św. Elżbiety i hymnu Magnificat biskup powiedział: – Obrazem chrześcijanina jest właśnie widok kobiety brzemiennej, niosącej w sobie życie. Kobieta ta nie musi tego faktu ogłaszać. To od razu widać. Każdy wierzący, który przemierza świat, musiałby być takim znakiem; żeby od razu bez tłumaczenia, widocznym i czytelnym był fakt, że Bóg go dotknął.

Po homilii małżonkowie odnowili swoje przyrzeczenia małżeńskie. Biskup pobłogosławił kwiaty i zioła, a także sanktuaria domowe dziewcząt, które uczestniczyły w rekolekcjach i zaprosiły Matkę Bożą do swojego domu. Na zakończenie uczestnicy procesyjnie przeszli pod figurę Matki Bożej Niepokalanej, która stanęła przy powstającym Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznym i ksiądz biskup pobłogosławił nową figurę.