Świętowanie 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II

W niedzielę 17 maja, w przededniu rocznicy, rozpoczęliśmy obchody 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II. Mszy świętej w sanktuarium przewodniczył ks. prałat Kazimierz Bednarski, który przybył na Górę Chełmską wraz z Rycerzami Zakonu Jana Pawła II Chorągwi św. Maksymiliana Kolbego ze Słupska oraz Chorągwi Ducha Świętego z Koszalina. Z okazji setnej rocznicy urodzin naszego wielkiego Rodaka, Rycerze ofiarowali do sanktuarium piękny jubileuszowy dar – obraz olejny namalowany przez artystę malarza, pana Zbigniewa Murzyna, rycerza Zakonu. Obraz ten po poświęceniu został uroczyście wniesiony do sanktuarium przez przedstawicieli Rycerzy Zakonu Jana Pawła II i umieszczony w miejscu, w którym dotychczas znajdowało się zdjęcie Ojca Świętego, zrobione 1.06.1991 r. podczas poświęcenia sanktuarium.

Podczas homilii kapelan sanktuarium ks. prałat Kazimierz Klawczyński przywołał szczegóły z dzieciństwa św. Jana Pawła II, jego dom rodzinny oraz rodziców Emilię i Karola, których proces beatyfikacyjny rozpoczęto 7 maja br.

„Jan Paweł II tak wspominał swego ojca: Mogłem na co dzień obserwować jego życie, które było życiem surowym. Z zawodu był wojskowym, a kiedy owdowiał, stało się ono jeszcze bardziej życiem ciągłej modlitwy. Nieraz zdarzało mi się budzić w nocy i wtedy zastawałem mego Ojca na kolanach, tak jak na kolanach widywałem go zawsze w kościele parafialnym.”

Na zakończenie ksiądz kapelan podzielił się wspomnieniami ze spotkań z Ojcem Świętym, kiedy to podczas poświęcenia sanktuarium na Górze Chełmskiej, czy też jako student w Rzymie mógł doświadczyć tego jak św. Jan Paweł II trwał na modlitwie: „Jan Paweł II był pełen Ducha Bożego i Jego mocy. A tę moc czerpał z rozmowy z Bogiem. Często odczuwałem ‘gęsią skórkę’ słysząc i czując jak głęboko zanurzał się w tej rozmowie w swoim klęczniku w jego prywatnej kaplicy…”.

Na zakończenie mszy świętej ks. prałat K. Bednarski także podzielił się swoimi wspomnieniami z pobytu Ojca Świętego w parafii Ducha Świętego w Koszalinie.

Jesteśmy wdzięczni dobremu Bogu za życie i powołanie św. Jana Pawła II oraz za to piękne świętowanie 100. rocznicy jego narodzin.