Get Adobe Flash player

JAN PAWEŁ II na Górze Chełmskiej

 

 

alt   Historia Sanktuarium MTA na Górze Chełmskiej, choć krótka, jest bogata w ważne wydarzenia. Niektóre z nich w niepowtarzalny sposób wpisały się w to miejsce, tworząc jego najnowszą historię. Rangi ich nie sposób przecenić! Prezentujemy je, niektóre w bardzo skróconej formie, w przekonaniu, że wszystkie tworzą specyficzny, pełen sacrum klimat tego miejsca i zapisały się w sercach uczestników, jako doświadczenie nieprzemijających wartości, a w historii Kościoła lokalnego jako znak bogactwa wiary i kultury tutejszego społeczeństwa.

29 grudnia 1990 r. - pierwsza, po 400 latach, Msza św. na Górze Chełmskiej, połączona z uroczystością poświęcenia placu pod budowę Sanktuarium Matki Bożej. Uroczystości przewodniczył ówczesny Ordynariusz, ks. bp Ignacy Jeż, protektor Ruchu Szensztackiego w Polsce.

 

POŚWIĘCENIE SANKTUARIUM przez Ojca Świętego Jana Pawła II

 
Poświecenie Sanktuarium dnia 1.06.1991 r.  stało się trwałym elementem odnowienia kultu maryjnego na Górze Chełmskiej. Wielu czcicieli Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej - Mater ter Admirabilis, zadawało sobie wcześniej pytanie: Czy pragnie Ona mieć swoje sanktuarium na Górze, którą Bóg od wieków oddał Jej w posiadanie? Wydarzenia toczyły się błyskawicznie. Wysiłki ludzkie wspierane były modlitwą i ofiarami wielu osób.

30 grudnia 1990 r., Ordynariusz, ks. biskup Ignacy Jeż poświęcił plac pod budowę sanktuarium, a 14 kwietnia 1991 r. został uroczyście wmurowany kamień węgielny. Sanktuarium zostało ukończone, pogoda sprzyjała, w szybkim tempie uporządkowano szczyt Góry z pomocą służb miejskich, wojska i wielu życzliwych  osób.

Nadszedł wielki dzień! 1 czerwca 1991 r., około godz. 15°°, Ojciec Święty Jan Paweł II przybył samochodem na szczyt Góry i pieszo udał się do Sanktuarium. Zapanowała cisza wypełniona modlitwą. Namiestnik Chrystusa wskazał nam jako pierwszy znak - to miejsce ma być miejscem modlitwy. Tu ma być wzywany i przyjmowany Duch Święty przez Maryję! Po odmówieniu nieszporów z pierwszej soboty miesiąca, Ojciec św. wyszedł na zewnątrz, gdzie nastąpiło poświęcenie Sanktuarium.

 

 Ojciec Święty Jan Paweł II wypowiedział słowa modlitwy poświęcenia:

 

Boże, w Twojej Opatrzności, kierujesz losami ludzi i narodów.
Ty sprawiłeś, że ponownie na tym miejscu będzie
oddawana cześć Matce Twojego Syna.
Prosimy Cię + pobłogosław to sanktuarium i spraw,
niech Jej obecność i wstawiennictwo pomaga w wychowaniu
nowego człowieka na chwałę i cześć Twojego Imienia.
Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

 

Od tej chwili Maryja została dana jako Matka i Wychowawczyni na tym miejscu. Tu jest Jej dom pełen Ducha Świętego, jest nowe życie, nowy człowiek. Porównanie Góry Chełmskiej do Synaju to kolejne przesłanie, które zostało wskazane przez Ojca Świętego:

 

"Wybrał Bóg miejsce na pustyni - Górę Synaj - wybrał lud, któremu objawił siebie jako Wybawcę z niewoli egipskiej, i wybrał człowieka, któremu przekazał Swe przykazania - Mojżesza. Dziesięć prostych słów - Dekalog. (...)
Drodzy Synowie i Córki tej ziemi nad Bałtykiem! Nieraz wespół ze swym Biskupem patrzycie w stronę Góry Chełmskiej, która jest niewielkim nadmorskim wzniesieniem, ale uwydatnia się na tle pomorskiej równiny. Czy słowa Boga wypowiedziane na Synaju nie odezwały się również dalekim echem tu, na tej Górze? Tu ma być pielęgnowana wierność nowemu przymierzu Boga z ludźmi".

Koszalin, 1. 06. 1991 r., parafia Ducha Świętego

 

 

Relikwie św. Jana Pawła II w Sanktuarium Przymierza

 

4 grudnia 2011 r. miała miejsce instalacja relikwii świętego Jana Pawła II. Uroczystość wprowadzenia relikwii poprzedziło triduum ( trzydniowe) przygotowania duchowe. Podczas wieczornej Eucharystii ks. Henryk Romanik - kapelan Sanktuarium przybliżał podczas homilii nauczanie papieża Polaka, odmawiano litanię do świętego prosząc o wstawiennictwo i wypraszanie potrzebnych łask. Uroczystości wprowadzenia relikwii przewodniczył bp pomocniczy diec. koszalińsko-kołobrzeskiej Paweł Cieślik.

Podczas homilii biskup pytał czy spotkania z Janem Pawłem, choć te za pośrednictwem TV, radia poruszyły coś w sercu, pobudziły do modlitwy i działania?

Hierarcha wyraził także nadzieję, że obecność relikwii na Górze przyczyni sie również do przemiany życia przybywających do sanktuarium pielgrzymów.

Relikwie kropli krwi św. Jana Pawła II zostały umieszczone w relikwiarzu - w krzyżu papieskim.

 

Relikwie wystawione są w sanktuarium do publicznej czci w następujących dniach:

2 kwietnia - we wspomnienie śmierci św. Jana Pawła II

1 czerwca - we wspomnienie dnia obecności św. Jana Pawła II na Górze Chełmskiej i poświęcenia Sanktuarium Przymierza

16 października - w dniu wyboru na Stolice Piotrową

22 października - liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II

I soboty miesiąca - umożliwienie po Mszy św. wszystkim wiernym oddawanie czci relikwiom św. Jana Pawła II

1 dnia każdego miesiąca - w Sanktuarium Przymierza sprawowana jest Msza św. za wstawiennictwem św. Jana Pawła II

 

zdjęcia - patrz Galeria